• chainatlas

Blokzincir Tabanlı Gıda Takip Uygulaması Örnekleri

En son güncellendiği tarih: 7 Ara 2020

Blokzincir, ürün barkodları üzerinden güvenli gıda tedarikini şeffaf biçimde önümüze sunmayı vadediyor!


Şeffaflık ve güvenlik denince akla ilk gelen teknolojilerden biri olan blokzincir teknolojisinin, "güvenli gıda tedariki" alanında kullanılması adına dünya genelinde çalışmalar yapılıyor. Bu yazımızda, konu ile ilgili projelerden bazılarını derledik.


VeriDoc Global, gıdaların sertifika ve üretim bilgilerini kare kod teknolojisiyle kullanıcılarına sunma üzerine bir çalışma yürütürken Avustralyalı tarım teknolojileri şirketi Aglive de benzer biçimde, ürünlerin barkodundan tedarik bilgilerine ulaşılabilen bir gıda takip uygulamasını piyasaya sürmüş durumda.
Uygulama sayesinde tüketicilerin özel sektörden beklediği şeffaflığın sağlanabileceği düşünülüyor
Aglive tarafından geliştirilen uygulama sayesinde müşteriler, bir gıdanın barkodunu okutarak gıdanın toplanmasından satışına kadar bütün aşamalarını görebiliyor. Şirket yöneticileri, uygulama sayesinde tüketicinin özel sektörden beklediği şeffaflığın karşılanabileceğini, bunun en güvenli yönteminin de blokzincir teknolojisini kullanmak olduğunu belirtiyorlar.


Blokzincir teknolojisini tedarik sistemine entegre eden bir başka şirket ise ABD’ li Kelly Products. Bu şirket, veri giriş hızını artırmak ve verilerin güvenliğini sağlamak için “Dağıtık Defter” sistemin kullanıyor. Hayvanın türü, ırkı, cinsi ve uygulanan ilaçlar gerçek zamanlı olarak üretim zincirinin her aşamasında bu deftere kaydediliyor. Dijital defteri kullananların para akışını etkileyebilecek yanlış bilgi girmelerini engellemek için de defterin bir kopyası sürekli güncellenir şekilde halka açık olarak tutuluyor.


38 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör