• chainatlas

Blokzincir ve IoT, Gıda Tedarik Zincirini Nasıl İyileştiriyor?

En son güncellendiği tarih: 7 Ara 2020

Dünyanın önde gelen blokzincir ve Nesnelerin İnterneti (IoT) beyinleri, karmaşık tarımsal tedarik zincirini iyileştirmenin yollarını bulmak için tarım endüstrisiyle birlikte çalışıyor. Amaç, tedarik zincirini daha verimli, şeffaf ve güvenli hale getirmeye çalışmak.Tüketiciler son yıllarda daha talepkar hale geldi. Artık mevsime bakılmaksızın yiyeceklerimizin hazır olmasını bekliyoruz. Dolayısıyla işletmeler de her zamankinden daha uzak yerlerden yiyecek bulmak zorunda kalıyorlar. Bu da dünya genelinde yayılan karmaşık tedarik zincirlerini ortaya çıkardı.Tüm yiyeceklerin yaklaşık yüzde 14’ü, daha mağaza raflarına bile ulaşmadan israf ediliyor ve tek bir ürünü geri çağırmanın ortalama doğrudan maliyeti yaklaşık 10 milyon dolar.

Bu doğrudan maliyetlerin yanı sıra, işletmelerin marka vaatlerini sürdürmeleri de giderek daha zor hale geliyor. Opak tedarik zincirleri ve meydana gelen skandallar tüketicilerin güvenini fazlasıyla zedeledi. Bu bağlamda tüketicilerin yüzde 75’inden fazlası, bir ürün hakkında daha derinlemesine bilgi sağlayan markalara geçmeyi tercih ediyor.


Blokzincir ve IoT Nasıl Yardımcı Olabilir?

Gıda endüstrisinin karşı karşıya olduğu sorunları çözecek sihirli bir değnek yok. Ancak blokzincir ve IoT teknolojisinin güçlü kombinasyonu, temel nedenlerin üstesinden gelmeye yardımcı olabilir. Bu teknolojilerin birlikte nasıl çalışabileceğini anlamak için her birinin güçlü yönlerini ve sınırlamalarını anlamak büyük önem taşıyor.


Başlangıç Noktası tarafından hazırlanan yazının devamına buradan ulaşabilirsiniz.

15 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör